استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO17025

استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO17025

تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ ساعت : ۱۱:۵۳:۰۵
استاندارد ISO / IEC 17025 یک استاندارد مدیریت کیفی است که ویژه آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون طراحی شده است . این استاندارد با توجه به ویژگی ها و ماهیت تخصصی کارآزمایشگاه ها دارای دو بخش اصلی مدیریتی و فنی است.

استاندارد ISO / IEC 17025 یک استاندارد مدیریت کیفی است که ویژه آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون طراحی شده است . این استاندارد با توجه به ویژگی ها و ماهیت تخصصی کارآزمایشگاه ها دارای دو بخش اصلی مدیریتی و فنی است. 

 بخش مدیریتی این استاندارد شباهت های بسیار زیادی به الزامات استاندارد مدیریت کیفیت ایزو 9001 دارد . 

بخش  فنی این استاندارد الزاماتی را در بر می گیرد که مربوط به نتایح آزمون یا کالیبراسیون است . این الزامت در نهایت به دنبال این اطمینان از صحت و دقت نتایج آزمون یا کالیبراسیون است . 

قبل از تصمیم به استقرار نظام مدیریت کیفیت ایزو 17025 در آزمایشگاه به این نکات مهم توجه کنید :

- بررسی کنید که در دامنه فعالیت شرکتی که می خواهید ، در آزمایشگاه آن استاندارد ایزو 17025 را استقرار دهید ، در اساسنامه خود به موضوع انجام آزمون ها یا کالیبراسیون اشاره کرده باشد . 

- در آزمایشگاه حتما باید ساختار مدیر ارشد آزمایشگاه ، مدیر فنی و مدیر کیفیت را رعایت کنید . توصیه می شود که حداقل یک تکنسین یا کارشناس در آزمایشگاه داشته باشید . 

- قبل از اجرای سیستم مدیریت کیفیت ایزو 17025 ، از انطباق زیرساخت های آزمایشگاه با الزامات آزمون یا کالیبراسیون مانند تفکیک بخش های اتاق تمیز یا بخش های مختلف یک آزمایشگاه بیولوژیکی اطمینان حاصل کنید . 

- حتما علاوه بر الزامات استاندارد ایزو 17025 بررسی کنید که ایا مرجع دیگری بر کار آزمایشگاه نظارت دارد مانند سازمان استاندارد یا سازمان دامپزشکی یا وزارت نیرو و نظایر آن که بستگی به نوع فعالیت آزمایشگاه شما دارد . در این صورت لازم است الزامات آن سازمان ها را هم در نظر بگیرید و در طراحی آزمایشگاه و تدوین مستندات سیستم مدیریت کیفیت بر اساس ایزو 17025 مورد استفاده و توجه قرار دهید. 

برای طراحی و اجرای اثربخش استاندارد ایزو 17025 می توانید با شرکت فنی مهندسی ثریا تماس بگیرید. 

  

توضیحاتی در ارتباط با ایزو 17025

نخستین ویرایش استاندارد بین المللی ISO/IEC 17025 که در سال 1999 در نتیجه تجربیات وسیع حاصل از اجرای ISO/IEC Guide 25 و استاندارد اروپایی EN 45001 تهیه و جایگزین هر دو آن ها شده بود ، در سال 2005 مورد تجدید نظر قرار گرفت . استاندارد حاضر که براساس دومین ویرایش استاندارد بین المللی فوق تجدید نظر شده است ، شامل کلیه الزاماتی است که آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون باید برآورده سازند تا بتوانند اثبات کنندکه یک سیستم مدیریت را به کار گرفته و برقرار نگه می دارند، و از نظر فنی صلاحیت دارند و نیز قادر به فراهم کردن نتایج فنی معتبر می باشند.

در ویرایش سال 1999 استاندارد بین المللی ISO/IEC 17025 به استانداردهای بین المللی ISO 9001:1994 و ISO 9002:1994 ارجاع داده شده بود . جایگزینی این دو استاندارد با استاندارد بین المللی ISO 9001:2000 ضرورت هم سویی استاندارد بین المللی ISO/IEC 17025با استاندارد جدید را ایجاب نمود . در ویرایش سال 2005 استاندارد بین المللی ISO/IEC 17025 فقط بندهایی اصلاح یا افزوده شده اند که با توجه به استاندارد بین المللی ISO 9001:2000 ضروری می نمود.

مراجع تائید صلاحیت که صلاحیت آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون را به رسمیت می شناسند بایستی این استاندارد با به عنوان مبنای تائید صلاحیت به کار برند .

 

 اعتبار دهی آزمایشگاه بر اساس ایزو 17025از مرجع ILAC

مراجع تأييد صلاحيت كه صلاحيت آزمايشگاه‌هاي آزمون و كاليبراسيون را به رسميت مي شناسند، بايد اين استاندارد را به عنوان مبناي تاييد صلاحيت خود قرار دهند. در صورتي كه آزمايشگاه‌ها الزامات استاندارد ايزو 17025 را برآورده نمايند و توسط مراجعي كه داراي موافقت‌نامه شناسايي متقابل با مراجع هم تراز خود MLAدر ساير كشور هاي استفاده كننده از اين استاندارد هستند، تاييد صلاحيت شوند ، پذيرش نتايج آزمون و كاليبراسيون كشورها آسان خواهد شد.به كارگيري اين استاندارد همكاري بين آزمايشگاه‌ها و ساير سازمان‌ها را تسهيل و به تبادل اطلاعات و تجارب و نيز هماهنگ كردن استانداردها و روش‌هاي اجرايي كمك مي‌كند.

در بند 4 الزامات مربوط به مدیریت صحیح و در بند 5 الزامات مربوط به احراز صلاحیت فنی برای  نوع آزمون ها و / یا کالیبراسیون هایی که آزمایشگاه به عهده می گیرد ، مشخص می شود.

 

چرا استقرار و اجراي سيستم ISO17025 به آزمايشگاهها توصيه مي شود؟

  • به نتايج آزمونهاي صورت پذيرفته در آزمايشگاه اعتبار دهي بين المللي مي دهد..
  • صلاحيت پرسنل آزمون كننده و مديريت آزمايشگاه تائيد بين المللي ميگردند.
  • فضاي آزمايشگاه و تجهيزات مرتبط با آزمون.
  • روشهاي آزمون علي الخصوص آزمونهاي in-house method . تائيد صلاحيت بين المللي مي شوند.
  • اطمينان خاطر به مشتريان آزمايشگاه از جمله تامين منافع كليه طرفهاي ذينفع.
  • استقرار سيستم مكتوب در جهت اجراي آزمون و تسهيل در انجام فعاليتها.
  • مفهوم واقعي استاندارد سازي به معني همه جا يك نتيجه آزمون تحقق مي يابد.
  • نتيجه آزمون ها در سراسر دنيا مورد تائيد و اعتبار قرار مي گيرند.

برای مشاوره و اجرای سیستم ایزو 17025 با کارشناسان فنی مهندسی ثریا تماس بگیرید .

اکانت ویژه ایزو ثریا

اکانت ویژه ایزو ثریا با عضویت ویژه به فایل های مخصوص اعضای ویژه دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را بدون محدودیت دانلود نمایید . با عضویت ویژه یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود .
اطلاعات بیشتر

ایزوثریا مقالات خدمات آموزشی
سیستم مدیریت کیفیت
مدیریت ایمنی و بهداشت
صنایع غذایی و زیست محیطی
عمومی سیستم مدیریت
مهندسی کیفیت
دوره های فنی و حرفه ای
محصولات محصولات دانلودی مشاوره سیستم های مدیریت چگونه ایزو 9001 خود را نگهداری کنیم ؟ نحوه آمادگی سازمان ها برای ممیزی ISO سیستم مدیریت بقای کسب و کار ISO22301:2012 استاندارد مدیریت دانش ISO 30401 سیستم های زیست محیطی در مدارس سيستم مديريت ايمني مواد غذايي انگلستان BRC روش خوب بهداشتی GHP فرایندهای مدیریت خدمات غذایی در بیمارستانهای کشور استاندارد تخصصی مدیریت ریسک براساس ISO31000 ISO 10015: سیتم مدیریت موثر فرآیند آموزش استاندارد بین المللی ایزو IWA1 سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001:2015 ایزو ١٠٦٦٨ :استاندارد ارزش گذاری برند سیستم مدیریت محیط زیست ایزو 14001 سیستم مدیریت یکپارچه ایزو ١٣٤٨٥: سیستم مدیریت کیفیت – تجهیزات پزشکی استاندارد غذای حلال تحلیل خطر و کنترل نقاط بحرانی (HACCP) سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی  ایزو 10002 رضایت مشتری، مدیریت شکایات ایزو ٢٢٠٠٠ سیستم مدیریت ایمنی غذا استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO17025 لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.