سیستم مدیریت بقای کسب و کار ISO22301:2012

سیستم مدیریت بقای کسب و کار ISO22301:2012

تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ ساعت : ۱۱:۲۲:۳۲
ایزو 22301:2012سیستم مدیریت بقای کسب و کار– صرف نظر از اندازه، موقعیت و فعالیت هر سازمان به آنها کمک می­نماید تا در شرایط بحرانی آماده تر و مطمئن تر عمل کنند.

ایزو 22301:2012سیستم مدیریت بقای کسب و کار–  صرف نظر از اندازه، موقعیت و فعالیت هر سازمان به آنها کمک می­نماید تا در شرایط بحرانی آماده تر و مطمئن تر  عمل کنند.
حوادث، هر زمانی می­توانند در سازمان خلل ایجاد نمایند و بکارگیری استاندارد ایزو 22301 واکنش مناسب و ادامه فعالیت سازمان را تضمین خواهد کرد. حوادث ممکن است اشکال و مقیاس متفاوتی داشته و از لحاظ مسائل محیطی و فناوری نیز متفاوت باشند. حوادث و اتفاقات در اکثر مواقع کوچک هستند اما می­توانند تاثیر قابل توجهی بر تداوم و بقای کسب و کار داشته باشند.
این مسئله منجر به یک آگاهی جهانی شده، که سازمان­ها چه در بخش خصوصی و چه عمومی باید از چگونگی واکنش به اتفاقات غیر منتظره و مختل کننده کار آگاهی داشته باشند.
ایزو 22301 چارچوبی را جهت برنامه ­ریزی، ایجاد، اجرا، عملیاتی نمودن، نظارت، بازنگری، حفظ و بهبود مستمر سیستم­ها مدیریتی بقای کسب و کار(BCMS) فراهم می­کند. انتظار می­رود که این استاندارد هنگامیکه سازمان با وقایع و رویدادهای مختل کننده مواجه می­شود کمک شایانی نماید.

سازمان­هایی که از استاندارد ایزو 22301استفاده می­کنند قادر خواهند بود به قانون­گذاران، ناظران، مشتریان (فعلی)، مشتریان آینده (بالقوه) و دیگر بخش­های بهره­ مند از سازمان نشان دهند که آنها خواهان کارکرد خوب در مدیریت بقای کسب و کار هستند. استانداردایزو 22301 به سازمان­ها در طراحی سیستم مدیریت بقای سازمان (BCMS) که متناسب نیازهایش می­باشد و خواسته ­های ذی­نفعانش را برآورده میسازد. کمک می نماید . این نیاز­ها از طریق قوانین و مقررات، عوامل صنعتی و سازمانی، خدمات و محصولات سازمان، ساختار و اندازه آن،فرایندهایش و نیز ذی­نفعان سازمان شکل می­گیرند.
دِیو اوستین مسئول نگارش پروژه ایزو 22301 توضیح می­دهد که برای اجرای خوب سیستم، نیاز است که سازمان­ها درک کاملی از الزامات و خواسته­ها داشته باشند. بیشتر از اینکه سیستم مدیریت بقای سازمان به سادگی یک پروژه و یا توسعه طرح باشد، این سیستم، یک فرآیند مدیریتی مستمر است که نیاز به افراد شایسته و پشتیبانی و ساختار مناسبی دارد که در هنگام نیاز دست به عمل خواهند زد.


استاندارد ایزو 22301 اولین استانداردی است که با فرمت نوشتاری جدید ایزو برای استانداردهای سیستم­های مدیریتی مطابقت کامل دارد. این فرمت فهمیدن را آسان خواهد نمود و سازگاری با دیگر سیستم­های مدیریتی مانند ایزو 9001 (مدیریت کیفیت)، ایزو 14001 (مدیریت زیست محیطی) و ایزو 27001 IEC (مدیریت امنیت اطلاعات) را تضمین خواهد کرد.


با توجه به نقش بقای کسب و کار در هر بخش، ایزو 22301 دارای پتانسیل عالی در جهان است. تاکنون، کشورهای متعددی ایزو 22301 را پذیرفته­ اند، از جمله سنگاپور و انگلستان که آنرا جایگزین استانداردهای ملی موجود خود را کرده ­اند.
ایزو 22301 بخشی از سری استانداردهای توسعه یافته توسط کمیته فنی ISO / TC 223 - امنیت اجتماعی- است. یک سند دیگر با عنوان ایزو 22313 در حال توسعه می­باشد که انتظار می­رود که در اوایل سال آینده انتشار یابد. این استاندارد حاوی راهنمایی برای پیاده­ سازی ایزو 22301 می­باشد.

 

 

 

برای مشاوره و اجرای سیستم ایزو 22301با کارشناسان فنی مهندسی ثریا تماس بگیرید .

اکانت ویژه ایزو ثریا

اکانت ویژه ایزو ثریا با عضویت ویژه به فایل های مخصوص اعضای ویژه دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را بدون محدودیت دانلود نمایید . با عضویت ویژه یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود .
اطلاعات بیشتر

ایزوثریا مقالات خدمات آموزشی
سیستم مدیریت کیفیت
مدیریت ایمنی و بهداشت
صنایع غذایی و زیست محیطی
عمومی سیستم مدیریت
مهندسی کیفیت
دوره های فنی و حرفه ای
محصولات محصولات دانلودی مشاوره سیستم های مدیریت چگونه ایزو 9001 خود را نگهداری کنیم ؟ نحوه آمادگی سازمان ها برای ممیزی ISO سیستم مدیریت بقای کسب و کار ISO22301:2012 استاندارد مدیریت دانش ISO 30401 سیستم های زیست محیطی در مدارس سيستم مديريت ايمني مواد غذايي انگلستان BRC روش خوب بهداشتی GHP فرایندهای مدیریت خدمات غذایی در بیمارستانهای کشور استاندارد تخصصی مدیریت ریسک براساس ISO31000 ISO 10015: سیتم مدیریت موثر فرآیند آموزش استاندارد بین المللی ایزو IWA1 سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001:2015 ایزو ١٠٦٦٨ :استاندارد ارزش گذاری برند سیستم مدیریت محیط زیست ایزو 14001 سیستم مدیریت یکپارچه ایزو ١٣٤٨٥: سیستم مدیریت کیفیت – تجهیزات پزشکی استاندارد غذای حلال تحلیل خطر و کنترل نقاط بحرانی (HACCP) سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی  ایزو 10002 رضایت مشتری، مدیریت شکایات ایزو ٢٢٠٠٠ سیستم مدیریت ایمنی غذا استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO17025 لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.